وزن دام زنده

متوسط وزن گوسفند زنده

متوسط وزن گوسفنده زنده برای انجام معاملات مربوط به انواع دام زنده شهرداری بسیار مورد توجه می باشد. خرید دام در جهت کشتار یا حتی برای پروار بندی بر اساس در نظر داشتن مقدار وزن و جثه آن صورت می گیرد. بنابراین این مورد را می توان یکی از مهم ترین عوامل در ارتباط با گوسفندان دانست.

وزن گوسفنده زنده قیمت را مشخص می کند. وزن دام زنده برای انجام خرید و فروش مورد توجه دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده می باشد. چرا که قیمت انواع دام بر اساس مقدار وزن آن تعیین می شود. علاوه بر اینکه وزن به عنوان عامل اصلی قیمت گذاری برای دام در نظر گرفته می شود، برای طیور نیز معاملات بر همین اساس صورت می گیرد.

متوسط وزن گوسفند زنده

کیلوگرم واحد اندازه گیری بسیاری از جانداران و اشیا می باشد. مقدار وزن هر چیزی بیشتر بر اساس این معیار و واحد اندازه گیری تعیین می شود. برای خرید و فروش بسیاری از جانداران حلال گوشت، مقدار قیمتی برای هر کیلوگرم در نظر گرفته می شود تا قیمت دهی صحیح و مناسب بر این اساس صورت گیرد. خرید و فروش دام اعم از گوساله، گوسفند زنده، بره و حتی پرندگانی نظیر مرغ، خروس و … بر اساس مقدار جثه و اینکه چند کیلوگرم باشند صورت می گیرد.

متوسط وزن گوسفنده زنده

میانگین وزن گوسفند زنده می تواند برای هر نوعی در هر شرایطی مقدار متفاوتی باشد. اما به صورت کلی خرید و فروش بر این اساس صورت می گیرد. البته توجه داشته باشید که در مواردی انجام معاملات بدون در نظر داشتن مقدار جثه نیز صورت می گیرد. که انجام این نوع معامله لازم به رضایت دو طرف برای انجام آن است و از لحاظ شرعی نیز بسیار پسندیده نیست، چرا که ممکن است حق یکی از طرفین معامله پایمال شود.

متوسط وزن بره زنده

خرید و فروش بره همچون سایر دام ها در سطح گسترده انجام می شود. این دام علاوه بر اینکه برای پرورش و پروار بندی مورد استفاده قرار می گیرد، برای موارد دیگری نظیر کشتار نیز انتخاب می شوند. وزن بره زنده باید در حدودی باشد که برای قربانی کردن و ذبح مناسب باشد. از این رو مسئله جثه بره برای انتخاب آن جهت کشتار و یا پروار بندی بسیار قابل اهمیت می باشد.

وزن بره زنده

وزن بره 6 ماهه در نژاد های گوشتی می تواند به مقدار مناسبی برسد. نوع تغذیه از شیر میش و یا ابتلا به بیماری ها و همچنین جیره غذایی بعد از دوران شیرخوارگی از جمله موثر ترین موارد در تعیین متوسط وزن بره زنده می باشند. همچنین نژاد نیز می تواند در اینکه اوج مقدار جثه بره چقدر باشد بسیار تاثیر گذار باشد.

عوامل موثر در وزن گوسفندان

همانطور که وزن در تعیین قیمت بسیار تاثیر گذار می باشد. موارد متعددی نیز وجود دارند که در تعیین مقدار جثه دام موثر می باشند. تغییر هر یک از شرایط و موضوعاتی که در تعیین وزن متوسط گوسفنده زنده موثر هستند، می تواند منجر به ایجاد تغییراتی در جثه دام شوند. در ادامه به معرفی موارد تاثیر گذار در این فاکتور مهم برای خرید و فروش انواع دام می پردازیم.

وزن گوسفنده زنده بر اساس نژاد

هر جانداری به صورت ذاتی دارای خصوصیات و ویژگی هایی می باشد که تعیین کننده نوع نژاد و بازدهی آن خواهد بود. با توجه به اینکه دسته بندی گوسفندان در سه دسته گوشتی، پشمی و شیری صورت می گیرد. بنابراین بر اساس نوع بازدهی و استعداد بیشتر در هر زمینه ای، دام در دسته خاصی قرار می گیرد. البته ممکن است برخی از گوسفندان با داشتن ویژگی های متعدد، در چند دسته قرار بگیرند.

گوسفند زنده چند کیلوگرم است

گوسفندانی که از نژاد گوشتی باشند مسلما دارای جثه بزرگتر و در نتیجه وزن بیشتری هستند. در میان انواع نژاد هایی که در ایران وجود دارد می توان به گوسفند افشاری به عنوان یکی از معروف ترین و بهترین نژاد های گوشتی اشاره کرد. این نوع می تواند در بازه زمانی کوتاه تری نسبت به سایر نژاد ها به مقدار وزن بالایی برسد.

محل پرورش

در نظر داشتن محیطی ایمن و بهداشتی برای پرورش دام بسیار ضروری می باشد. فراهم کردن محیطی سالم و بهداشتی با داشتن امکانات مختلف همچون تهویه، سیستم ضد عفونی مناسب، متعادل بودن دما در محیط، داشتن آبشخورها و آخور های مناسب و استاندارد و … می تواند در میزان رشد دام بسیار تاثیر گذار باشد. محیط نگهداری باید عاری از هر گونه حشرات موذی و بیماری زا باشد، چرا که وجود این موارد زمینه ساز بروز انواع بیماری در دام می شود.

زیست بوم و تاثیر آن روی وزن گوسفنده زنده

یکی از موارد تاثیر گذار بر متوسط وزن دام زنده، زیست بوم مستقر در آن می باشد. هر دامی متناسب با شرایط و آب و هوای خاصی می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد. برخی از افراد بدون اطلاع از شرایط متناسب با شرایط دام نسبت به خرید گوسفندان سازگار با آب و هوای گرم برای پرورش در منطقه سرد و کوهستانی اقدام می کنند. که بدون شک این اقدام می تواند سبب افت رشد و در نتیجه کاهش مقدار جثه دام شود.

متوسط وزن دام زنده

جنسیت

همواره جنس نر در هر جانداری دارای اندازه و جثه بزرگتر می باشد. این مورد برای گوسفندان نیز صدق می کند. بره های نر توانایی رشد سریع تر و بهتری را نسبت به بره های ماده دارند. بنابراین اینکه دام دارای چه جنسیتی باشد می تواند در تعیین جثه آن و اندازه اندام ها بسیار تاثیر گذار باشد. خرید بره ها و گوسفندان نر با توجه به رشد سریع در جهت پروار بندی و در نهایت فروش برای ذبح و بازدهی گوشت بیشتر صورت می گیرد.

تولید مثل و بره زایی

تولید مثل یکی از عوامل موثر بر میانگین وزن گوسفنده زنده می باشد. انجام عمل تولید مثل برای جنس نر می تواند انرژی زیادی از آن بگیرد. با توجه به اینکه برای چند راس میش نسبت به انتخاب تنها یک قوچ اقدام می شود، بنابراین در صورت جفت گیری، بعد از مدتی قوچ دچار کاهش توده بدنی خواهد شد. بنابراین می توان این مورد را برای جنس نر عاملی کاهنده برای توده و جثه بدنی در نظر داشت.

میانگین وزن گوسفند

آبستن بودن میش نیز می تواند در مقدار جثه آن بسیار تاثیر گذار باشد. چرا که نگهداری از بره در مدت زمان آبستنی سبب می شود تا مواد غذایی مفید بیشتر به جفت برسد. اولویت دام در هنگام آبستن بودن، نگهداری مناسب از بره می باشد. بنابراین با توجه به مدت زمان طولانی آبستنی و همچنین پس از زایش که باید میش چندین ماه به بره شیر بدهد، می تواند در کاهش مقدار توده بدنی موثر باشد.

جیره غذایی

نوع تغذیه و مواد مصرفی دام در تعیین مقدار متوسط وزن گوسفنده زنده بسیار موثر می باشد و جزو مهمترین موارد در میان گزینه های معرفی شده می باشد. مطمئنا در صورتی که دام از تغذیه مناسبی برخوردار باشد، می تواند به جثه بزرگی دست پیدا کند. گوسفندانی که دارای جیره غذایی فقیر و خالی از انواع مواد مفید باشند، هر چند که از نژاد گوشتی هم باشند، با افت وزن مواجه خواهند بود. مثال خوبی که در این رابطه می توان زد، مسئله پروار بندی دام است، در دوران پروار بندی تغذیه دام بسیار با کیفیت تر می شود و در نتیجه توده بدنی بهتری نیز خواهد داشت.

ابتلا به بیماری

انواع بیماری گوسفندان وجود دارد که در میزان رشد آنها می تواند تاثیر داشته باشد. در میان انبوه بیماری های شناخته شده، مواردی که سیستم گوارشی و تنفسی دام را مورد آسیب قرار می دهند، تاثیر بیشتری در کاهش شاخص بدنی دام دارند. واکسیناسیون مرتب و در نظر داشتن دارو های مناسب جهت پیشگیری و درمان انواع بیماری می تواند در روند رشد و یا عدم رشد گوسفندان موثر باشد.

میانگین وزنی دام زنده

وزن گوسفند زنده ایرانی

با توجه به اینکه خرید دام های ایرانی بیشتر به علت قربانی کردن و یا استفاده از گوشت با کیفیت و به مقدار بالا صورت می گیرد. بنابراین بیشتر افراد نسبت به خرید دام گوشتی با جثه بزرگتر برای دستیابی به گوشت بیشتر تمایل دارند. در همین رابطه در این بخش به ارائه جدولی برای وزن انواع گوسفند ایرانی می پردازیم.

نژاد قوچمیشبره نر 6 ماهه بره ماده 6 ماهه
 وزن گوسفند افشاری65-68 کیلوگرم52-55 کیلوگرم35-37 کیلوگرم30-32 کیلوگرم
وزن دام سنجابی55-5751-5333-35 30-32
متوسط وزن گوسفند کردی50-5543-4731-3328-30
میانگین وزن گوسفندان مغانی60-6353-5530-3327-30
نژاد تالشی45-4842-4420-2217-20
وزن گوسفنده سنگسری46-4838-4223-2520-22
نژاد مهربان56-6955-5830-3425-28
متوسط وزن گوسفنده زنده بختیاری62-6553-5540-4236-39
میانگین وزن دام فراهانی53-5545-4727-3025-27
وزن نژاد نائینی45-4741-4330-3226-28

 وزن لاشه گوسفندی

میزان بازدهی لاشه گوسفند در صورت ذبح می تواند متاثر از متوسط وزن گوسفنده زنده باشد. چرا که هر چقدر دام سنگین تر باشد و از دسته دام های گوشتی باشد، امکان گوشت دهی بیشتر در صورت ذبح نیز برای آن وجود دارد. بازدهی لاشه گوشتی در میان دام های ایرانی در گوسفندان افشاری، شال، سنگسری و … بیشتر از سایر موارد می باشد. میانگین بازدهی را می توان در حدود 50 الی 60 درصد برای انواع دام در نظر داشت. باقی وزن نیز شامل موارد دور ریختنی و سایر جزئیات همچون کله پاچه، روده، جگر، کلیه، سیرابی، شیردان و … می باشد.

متوسط وزن گوسفند زنده در ایران و سایر نقاط می تواند بنا به وجود شرایط برای هر نوع دامی مقدار متفاوتی باشد. جهت خرید انواع دام زنده با وزن واقعی و قیمت مناسب می توانید از طریق شماره های داخل سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top