بازدهی گوشتی دام

چند درصد وزن دام گوشت است؟

سوال چند درصد از وزن دام گوشت خالص است؟ برای همه خریداران دام زنده مورد اهمیت می باشد. درصد بازدهی گوشت گوسفند زنده و سایر دام ها از این حیث مورد اهمیت می باشد که افراد همواره در تلاش اند تا دامی خریداری نمایند که بتواند نسبت به وزن به صورت سرپا و زنده، گوشت بیشتری نیز داشته باشد.

اما چگونه می توان تشخیص داد که چند درصد از وزن گوسفند زنده گوشت خالص است؟ آیا فرمول خاصی دارد و یا به صورت تخمینی این مقدار در هنگام خرید در نظر گرفته می شود؟ در ادامه به بررسی دقیق و بهتر این موضوع می پردازیم.

درصد گوشت دهی انواع دام زنده

این سوال بیشتر برای افرادی پیش می آید که قصد خرید گوسفند زنده و یا سایر دام ها را دارند تا برای مصرف گوشت و یا ذبح در عید قربان و … از آن استفاده کنند. با توجه به این موضوع و کنجکاوی خریداران، همواره مطالب متنوع و گاها بی اساس نیز در بین افراد رواج پیدا کرده است، بنابراین در این بخش قصد داریم تا به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم تا اطلاعات درستی در این رابطه داشته باشید.

چند درصد وزن بره گوشت است

گوسفند و بره در بین انواع دام بیشترین میزان خرید و مصرف را دارند، چرا که هم وزن مناسب تری دارند و افراد برای خرید هزینه کمتری به نسبت گاو و … می پردازند. و از سوی دیگر نیز گوشت با کیفیت و مناسبی دارند. اما توجه داشته باشید که کلمه دام تنها مختص به گوسفند نیست و شامل موارد دیگری همچون گوساله، گاو، شتر، بز و … خواهد بود. در همین رابطه در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم.

چند درصد وزن گوسفند گوشت خالص است؟

در این بخش از مقاله چند درصد وزن دام گوشت است؟ به بررسی درصد بازدهی گوشتی گوسفند زنده می پردازیم که یکی از پر فروش ترین انواع دام ها می باشد. با توجه به اینکه گوسفند پر مصرف ترین نوع دام برای کشتار جهت مصرف گوشت، برای اعیاد و مناسبت های مذهبی و … می باشد، بنابراین مهم است که بدانیم چقدر بازدهی گوشتی دارد. توجه داشته باشید که گوسفندان در سه دسته گوشتی، پشمی، شیری قرار داند و شما برای اینکه خریدی به صرفه داشته باشید باید از نژاد گوشتی اقدام به خرید کنید.

درصد بازدهی لاشه گوسفند

عزیزانی که می خواهند برای کشتار و قربانی گوسفند و یا بره زنده خریداری کنند، همواره به دنبال خرید دامی هستند که بتواند گوشت بیشتری به آنها تحویل دهد، همانطور که گفته شد برای این منظور نژاد گوشتی بهتر است و همواره نسبت گوشت دهی این دام در حدود 50 الی 55 درصد از وزن کل دام می باشد. توجه داشته باشید که وزن گوسفند زنده قبل از ذبح می تواند دارای ناخالصی های زیادی هم باشد.

بازدهی گوشت گاو و گوساله

قیمت گوساله زنده به نسبت قیمت گوسفندان دارای مقدار کمتری می باشد چرا که وزن بیشتری دارد، البته این مورد منحصر به خرید از طریق وزن به صورت زنده و سرپا می باشد. وگرنه قیمت خرید گوشت کیلویی گوساله بیشتر نیز می باشد. وزن بیشتر این دام نسبت به سایرین ناشی از وجود گوشت بیشتر و توده های عضلانی در قسمت های مختلف می باشد.

میزان بازدهی گوشتی گوساله

در سوال چند درصد از وزن گوساله گوشت خالص است؟ باید بگوییم که با توجه به نوع بافت بدنی و وزن بیشتری که دارد می توان درصد 45 الی 60 را برای این دام در نظر داشت. برای این دام نیز این مورد وجود دارد که نژاد های گوشتی، می توانند بازدهی بهتری داشته باشند.

چند درصد وزن خروس گوشت خالص است؟

خرید خروس زنده محلی برای قربانی کردن بیشتر صورت می گیرد و هدف افراد مصرف گوشت آن نیست، بنابراین می توان گفت که در هنگام خرید این پرنده، میزان بازدهی گوشتی آن مهم نیست. اما برای افرادی که قصد دارند نسبت به خرید مرغ و خروس محلی برای استفاده از گوشت مفید آنها اقدام کنند، باید گفت که میزان بازدهی در حدود 60 الی 75 درصد می باشد.

میزان بازدهی لاشه گوشت بز

بز ها از نظر بدنی بسیار شبیه به گوسفندان هستند و از نظر فیزیکی و رفتاری دارای تفاوت هایی هستند. از نظر تغذیه و شرایط نگهداری و بسیاری دیگر از موارد بسیار به گوسفندان شباهت دارند، بنابراین می توان گفت که حد بازدهی لاشه گوشتی بز نیز در حدود 45 الی 55 درصد می باشد. بز برای قربانی کردن و سایر مراسمات کمتر مورد توجه می باشد و بیشتر برای تولید شیر توسط دامداران نگهداری می شود. اما باید گفت که گوشت با کیفیت و مناسبی دارد.

درصد بازدهی گوشتی بز

نژاد دام چه تاثیری بر درصد بازدهی گوشت دارد؟

همانطور که برای هر کدام از دام ها مقدار متغیری تعریف شد، باید گفت که میزان بازدهی لاشه نسبت به نوع دام و حتی نژاد می تواند متغیر باشد. در صورتی که قصد کشتار دام را دارید چه گوساله و چه گوسفند و … باشد باید از نژاد های گوشتی که وزن بیشتری دارند و بیشتر وزن را گوشت تشکیل داده است، نسبت به خرید اقدام نمایید. حد نساب برای تمامی انواع دام ها را می توان با توجه به میانگین گیری بین 50 الی 60 درصد در نظر داشت.

چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟ در پاسخ به این سوال تمامی دام هایی که بیشترین میزان مصرف برای کشتار را دارند مورد بررسی قرار گرفت. برای تهیه انواع دام کشتار در جهت دستیابی به گوشت با کیفیت و مناسب می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مجموعه های شیپ در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top